Wolność Pod Ostrzałem

logo1

Wolność Pod Ostrzałem” to interesujący projekt edukacyjny, który pod postacią krótkich filmów w ciekawy sposób przybliża problemy gospodarcze i społeczne. Za realizację odpowiedzialna jest Fundacja Wolności i Przedsiębiorczości, której misją jest wspieranie przedsiębiorczości i wolnej konkurencji. Dzięki zwycięstwie w konkursie na najlepszy projekt opowiadający o ideach wolnego rynku i przedsiębiorczości, otrzymała ona 25 tys. dolarów na produkcję serii krótkometrażowych filmów.

Głównym celem przyświecającym pomysłodawcom serialu „Wolność pod Ostrzałem” jest przedstawienie istotnych dla polskiego społeczeństwa problemów społecznych i gospodarczych i zaprezentowanie wolnorynkowych oraz wolnościowych rozwiązań niniejszych problemów. W serialu duży nacisk postawiony jest na narrację prowadzącego, a także na wypowiedzi ekspertów z dziedzin, których dotyczą odcinki. Serial nie ogranicza się do przedstawienia jedynie wolnorynkowych rozwiązań, problemy dyskutowane są również z osobami reprezentującymi kolektywistyczny punkt widzenia.

W internecie pojawił się już pierwszy odcinek, w którym poruszony został problem deregulacji (a właściwie regulacji) części zawodów. Zawody regulowane to takie, których wykonywanie wymaga zdania określonych egzaminów, uzyskania licencji, zezwoleń lub spełnienia innych warunków, które ograniczają dostęp do nich. Do takich zawodów zaliczani są między innymi adwokaci, notariusze, biegli rewidenci, doradcy podatkowi czy doradcy inwestycyjni (pełna lista tutaj).

Odcinek pokazuje, że regulowanie niektórych zawodów powoduje administracyjnie zagwarantowany zysk dla niektórych, arbitralnie wybranych uczestników rynku pracy. Reszta społeczeństwa musi za to płacić. Pokazujemy też polską drogę do deregulacji i ludzi, którzy byli jej ojcami.