O czym warto wiedzieć – Poniedziałek

New York City is Alive and Well

Tym razem dało się zauważyć dużą rozbieżność między zachowaniem największych giełd na świecie. Europejscy inwestorzy dyskontują prawdopodobnie wprowadzenie QE, a dzień zamknęły na około 1-procentowych plusach (jedyny wyjątek – Wielka Brytania). Amerykańskie indeksy, z powodu większej ekspozycji na rynek energii, w połowie amerykańskiej sesji redukowały swoją wartość o około 0,5%. 

2015-01-12_17h55_10

Rośnie poparcie dla restrukturyzacji greckiego długu.

“Strzyżenie” zadłużenia Grecji jest nieuniknione, ponieważ kraj ten nie jest w stanie unieść jego ciężaru – Die Welt. (Pełna wersja artykułu, w języku angielskim).

Polityków w Brukseli martwią sondażowe wyniki Syrizy, która najprawdopodobniej takiej lub innej restrukturyzacji będzie się domagać. Zmiękcza tym samym grunt i przygotowuje się na takie działania, ponieważ partia, która prawdopodobnie przejmie stery w tym kraju może nie cofnąć się w swoich decyzjach przed niczym.

Amerykańskie akcje zanotują większą korektę.

Akcje w Stanach Zjednoczonych powinny pod koniec lutego tracić na wartości – uważa David Kostin. Główny strateg Goldman Sachs uważa, że zbyt byczo nastawieni zarządzający zaczną redukować swoje zaangażowanie w ten rynek. (Pełna wersja artykułu, w języku angielskim).

Nie tylko nastawienie inwestorów zagraża amerykańskim giełdom. Przyczyną korekty może być bardzo słaba sytuacja spółek z sektora energetycznego, która pogarsza się z każdym kolejnym spadkiem cen ropy naftowej.

Nowy budżet Japonii ukierunkowany na ograniczanie długu.

Japoński rząd ustanawia rekordowy budżet (800 miliardów dolarów), jednak tnie nowe zadłużenie trzeci rok z rzędu. Premier Abe chce w ten sposób utrzymać wzrost i równocześnie działać w kierunku ograniczenia największego długu na świecie. (Pełna wersja artykułu, w języku angielskim).

Nowy, stary premier Japonii (Abe rozpisał na zeszły grudzień przyspieszone wybory, w których naturalnie wygrał) z większą siłą ma rozpocząć Abenomikę 2.0. Poparcia właśnie dla niej poszukiwał w wyniku wyborów, a Japończycy sprezentowali mu nie tylko to, ale także 4 kolejne lata nowej kadencji.

Na koniec ciekawostka…

Greckie media donoszą: w ostatnich dniach da się zauważyć ogromne odpływy kapitału z bankowych depozytów. Wszystko to z powodu politycznej niepewności związanej z nadchodzącymi wyborami. (Pełna wersja artykułu, w języku angielskim).

Bank Centralny tego kraju naturalnie zaprzecza wszelkim insynuacjom, natomiast te doniesienia powinny zostać w najbliższej przyszłości zrewidowane – jeżeli przewaga Syrizy będzie się powiększać, odpływ środków powinien przybrać na sile, a to z pewnością spowoduje kłopoty greckiego systemu finansowego.