O czym warto wiedzieć – Poniedziałek

New York City is Alive and Well

Początek ostatniego tygodnia stycznia minął na rynku pod znakiem pozytywnych nastrojów. Europejskie parkiety kończą dzień na około 1-procentowych plusach, i to pomimo faktu, że wynik wyborów w Grecji nie jest dla rynków finansowych pozytywny. Słabo poradzili sobie za to inwestorzy w Warszawie – WIG20 otwarł się na półprocentowym minusie i konsolidował się w tych okolicach do końca sesji.

Źródło: Bloomberg

Źródło: Bloomberg

Greckie wybory wygrywa Syriza.

Zgodnie z oczekiwaniami – partia ta prowadziła we wszystkich przedwyborczych sondażach – w wyborach w Grecji zwyciężyła skrajnie lewicowa Syriza.

Z najnowszych danych, wynika, że SYRIZA będzie miała w 300 osobowym parlamencie 149 posłów. W Atenach w noc powyborczą trwały pierwsze negocjacje polityczne. (Pełna wersja artykułu).

Syriza nie zdobyła więc absolutnej większości w greckim parlamencie, jednak Tsiprasowi (szefowi tej partii) udało się w krótkim czasie znaleźć koalicjanta – ugrupowanie “Niepodlegli Grecy”.

Lider Syrizy został w poniedziałek zaprzysiężony na premiera kraju. Akt ten poprzedziło oświadczenie prawicowej partii Niepodlegli Grecy, również przeciwnej programowi reform, że zgadzają się oni na utworzenie rządzącej koalicji. (Pełna wersja artykułu, w języku angielskim).

Po zwycięstwie Tsipras zapewnił, że będzie dążyć do renegocjowania umów z Troiką (MFW, EBC oraz Komisja Europejska – instytucje, które udzieliły Grecji wsparcia w zamian za wprowadzenie w kraju programu reform), jednak zrobi to w pokojowy sposób.

Nowy grecki rząd jest gotowy by negocjować i współpracować, wy wspólnie wypracować opłacalne i korzystne dla obu stron rozwiązanie. (Pełna wersja artykułu, w języku angielskim).

Obecne wydarzenia w Grecji są ważne nie tylko z powodu bardzo negatywnych konsekwencji wyjścia tego kraju ze Strefy Euro, ale i planu uwolnienia się od jarzma oszczędności. O ile oszczędzanie jest ważne, o tyle przesadne cięcie wydatków może być dla kraju bardzo niezdrowe. Szczególnie w trakcie kryzysu taka droga jest niewłaściwa, ponieważ właśnie wtedy ważne jest zwiększenie rządowych wydatków w celu pobudzenia konsumpcji i inwestycji. Jeżeli więc Grecja zdecyduje się na takie rozwiązanie i kraj ten szybciej wejdzie na ścieżkę wzrostu, będzie to bardzo silny sygnał dla pozostałych europejskich krajów, które zmuszone lub nie, stosują teraz niemiecką strategię oszczędności.

Źródło: @MacroPolis

Źródło: @MacroPolis

Na powyższej grafice zaznaczone zostały najważniejsze pozycje w kalendarzu, jakie czekają teraz Greków. Być albo nie być dla Syrizy rozstrzygnie się podczas wyboru prezydenta – jeżeli nie uda się tego zrobić, rozpisane zostaną kolejne wybory parlamentarne. Jest jednak duża szansa, że zaproponowane przez tę partię kandydat przejdzie, ponieważ w drugim podejściu wymagana będzie jedynie większość bezwzględna, którą Syriza, dzięki koalicjantowi, ma zapewnioną.

Na koniec ciekawostka.

Źródło: @RBS_Economics

Źródło: @RBS_Economics

Powyżej wykres pokazujący udział wydatków rządowych w PKB danego kraju, oraz to, jak zmienił się ten poziom między 2009 a 2014 rokiem. Widać więc dokładnie odwrotny proces, do tego jaki w czasie kryzysu powinien nastąpić.