M/M, K/K, R/R – czyli jak porównywać dane

474204486_6b19a3424a_b

Tytułowe skróty informują nas o sposobie prezentacji konkretnych danych. Choć nie są skomplikowane, ich interpretacja przysparza wielu problemów amatorom i początkującym analitykom. Nie dotyczą one badanego okresu (miesiąc, kwartał, rok), a momentu w przeszłości, do którego te okresy są porównywane.

W wielu przypadkach nie interesuje nas sama wartość danych, a ich dynamika. Wielkość PKB, sprzedaży detalicznej czy wartość indeksu giełdowego lub wskaźnika inflacji, to niewiele mówiące nam liczby, których w żaden sposób nie możemy porównać chociażby z wartościami z innych krajów.

Dlatego właśnie instytucje badawcze publikując dane informują nas o ich zmianie w konkretnym okresie, dodając odpowiednie oznaczenie. M/M – miesiąc do miesiąca, oznacza porównanie do poprzedniego miesiąca (w angielskim źródłach “MoM” – month over month), k/k – kwartał do kwartału, to porównanie do poprzedniego kwartału (QoQ – quarter over quarter), z kolei r/r – rok do roku, oznacza porównanie do tego samego okresu w roku poprzednim (YoY – year over year).

macro-tube-logo