Rola oczekiwań na rynku Forex

1774897649_d9af9abb97_o

W inwestowaniu istnieje pewien błąd, który zdarza się nawet doświadczonym traderom. Ma bardzo silne podłoże psychologiczne i z tego też powodu tak trudno jest się go wystrzegać. Przytrafia się on nie tylko inwestorom, ale także analitykom, których zadaniem jest prognoza wydarzeń i analiza ich skutków, a także wpływ jaki wywrą na rynki finansowe i poszczególne instrumenty.

Sytuacja zwykle wygląda następująco: zbliża się ważne wydarzenie gospodarcze, jesteśmy do niego przygotowani, mamy swój scenariusz i gdy nadchodzi wyczekiwana informacja jesteśmy “zapakowani w po uszy” w odpowiednio dobrany instrument. Po danych jednak, ku naszej rozpaczy, kurs wybranego instrumentu dynamicznie rusza w przeciwnym kierunku. Niedoświadczony trader w pierwszej kolejności zastanawia się, czy odpowiednio dobrze obrał kierunek (zależność “spadek eurodolara to umocnienie USD” szczególnie w chwilach zwiększonego stresu nie zawsze jest intuicyjna). Doświadczony inwestor zaś wie, że znowu dopuścił się tzw. rookie mistake, czyli błędu popełnianego przez początkujących.

Powiedzenie “kupuj plotki, sprzedawaj fakty” zna pewnie każdy z nas, a jego prostota sprawia, że często marginalizujemy płynący z niego przekaz. Jest też jeszcze jeden ważny powód dla którego znaczenie opisanego powiedzenia do nas nie trafia – każdy z inwestorów uważa, że jeśli znałby jakąś informację wcześniej, udałoby mu się na niej zarobić. Z tego powodu próbuje ją jak najwcześniej odkryć i poświęca się temu tak bardzo, że nie rzadko ignoruje fakt, że pozostali uczestnicy również ją przewidzieli.

macro-tube-logo